Kladno

Malý kulturní průvodce Kladnem

Podíváme-li se o 85 miliónů let zpět, nacházelo se na území Kladna moře a v něm různí živočichové, např. pravěcí žraloci. Z nich zde mnoho nezbylo, jen vzpomínka a části zubů. Město sice nepatří k historickým místům, ale nepodložené prameny sahají až do roku 858 n.l. První zdokumentované dějiny se odvíjejí od 14. století, kde vesnička rozkládající se v lesích patřila rodu Kladenských. Naše město se začalo rozvíjet s těžbou černého uhlí, která dala příležitost rozvoji hutnictví v našem regionu. V dnešní době má Kladno přibližně 73000 obyvatel a rozlohu zhruba 3700 ha. V současné době se Kladno stalo výhodným strategickým bodem. Jeho vzdálenost od Prahy činí cca 30 km a vzdálenost letiště je asi 15 minut.
Jak bylo výše uvedeno, Kladno není sice historickým městem, avšak na jeho území se nachází několik významných staveb, které Vám zde ve stručnosti přiblížíme.

Novorenesanční bývalá lékárna

Barokní kaple sv. Floriána

Renesanční Kladenský zámek

 

Barokní kaple sv. Floriána

Barokní Mariánské sousoší

Kostel Nanebevzetí Panny MarieNovorenesanční radnice


Možnost sportovního vyžití v Kladně je poměrně velká, počínaje nově otevřeným Aquaparkem, nově postaveným hokejbalovým stadionem, či velkým množstvím zrekonstruovaných hřišť u škol, a konče klasickým hokejovým stadionem a fotbalovým hřištěm (ovšem ne jediným). V oblasti sportu se Kladno proslavilo především v sedmdesátých letech svým hokejem, jehož tradice přetrvávají i do současnosti.

Aquapark

Aquapark

Aquapark

 

Kladno, černé Kladno.. Toto rčení v současné době začíná ztrácet na významu, poněvadž doby čoudících komínů jsou v nenávratnu. Dnes by se mohlo začít tradovat Kladno, zelené Kladno, jelikož mnoho městských částí se díky přístupu magistrátu zazelenalo a je dále městem udržováno. Určitě nechcete večer sedět pouze u televize, a proto Vám Kladno nabízí i bohaté kulturní vyžití. Můžete navštívit Kladenské divadlo, kino Hutník, Kinokavárnu, muzeum v kladenském zámečku a další. Kladno má i svoji vědeckou knihovnu, i běžnou knihovnu.

Aquapark

Sletiště

Sletiště

 

Fotbalové hřiště

Hokejový stadion

Hokejbalový stadion

 

Náměstí Svobody - park

Náměstí Svobody - park

Náměstí Svobody - park

 

Zámecká zahrada

Zámecká zahrada

Zámecká zahrada

 

Park Trilobit

Dvořákovy sady

Dvořákovy sady

 

 

Park u gymnázia

Park u gymnázia

 

 

Středočeské divadlo

Divadlo Lampion

Kinokavárna